faq/pomoc

 
 • 1

  Co to jest LED?

   

  Light Emitting Diod, czyli dioda świecąca (dioda elektroluminescencyjna) została wynaleziona w latach sześćdziesiątych XX wieku przez amerykańskiego inżyniera Nicka Holonyaka juniora. Zaliczana jest do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego i podczerwieni. Światło w diodzie LED powstaje w wyniku przyłożenia do niej stałego napięcia i przepływu przez nią prądu elektrycznego.

 • 2

  Dlaczego oświetlenie LED jest coraz częściej wybierane? Jakie są jego zalety?

   

  ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ Jedną z nadrzędnych cech wyjaśniającą ogromną popularność produktów LED jest fakt, że pozwalają na zaoszczędzenie ogromnej ilości energii. Poziom oszczędności szacowany jest na od 30 do 90%.

  DŁUGA ŻYWOTNOŚĆ - do 50.000h.

  EKOLOGIA - brak szkodliwych substancji

  Żarówki LED podlegają recyklingowi, dzięki czemu zużyte żarówki nie zanieczyszczają naszego środowiska. Dzięki długiej wytrzymałości wyrzucamy je też rzadziej. Żarówki LED nie zawierają rtęci. Produkty powstałe w oparciu o technologię LED również nie wydzielają nadmiernej ilości ciepła czy też promieni ultrafioletowych i podczerwonych. Dzięki niskiemu poborowi energii oświetlenie LED umożliwia zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

  SZEROKIE SPEKTRUM BARW - możliwość uzyskania dowolnej barwy

  Źródła światła oparte na technologii LED charakteryzuje wysoki indeks oddawania barw tzw. CRI. Oznacza to, że świetlówki czy lampy świecą w bardzo różnych kolorach. Umożliwia to szeroki zakres zastosowań. Do tego światło wytworzone przez diody jest jaśniejsze i czystsze niż w tradycyjnym oświetleniu przy jednoczesnym zachowaniu głębi koloru.

  WYSOKA ODPORNOŚĆ MECHANICZNA

  UKIERUNKOWANY STRUMIEŃ ŚWIETLNY - nie wymaga odbłyśników

  SZYBKI CZAS WŁĄCZANIA - liczony w ułamkach sekundy

  Żarówki LED nie potrzebują czasu na rozgrzanie się, przez co moment osiągnięcia maksymalnego poziomu jasności i barwy jest niemalże natychmiastowy. Niezależnie od temperatury otoczenia, żarówki włączają się od razu i od razu świecą pełnym światłem.

  BEZPIECZEŃSTWO

  Oświetlenie LED emituje tylko i wyłącznie światło bezpieczne dla człowieka w zakresie fal widzialnych. W przeciwieństwie do np. lamp czy żarówek energooszczędnych, produkty powstałe w oparciu o technologię LED, nie zawierają też szkodliwych substancji takich jak rtęć, ołów czy też nie emitują fal elektromagnetycznych, które to mogą być niezdrowe dla ludzi przebywających zbyt blisko.

 • 3

  Na jakie wartości należy zwracać uwagę wybierając żarówkę LED?

   

  Obecnie producenci chętnie posługują się watami, jednak moc podawana w watach dotyczy nie światła, a prądu elektrycznego zasilającego diodę (napięcie przewodzenia razy prąd).

  Podanie wartości mocy dostarczanej do diody nie ma związku z wydajnością świetlną, dlatego zawsze ta informacja powinna być uzupełniona przez wartość generowanego strumienia świetlnego w lumenach lub światłością w kandelach oraz kątem emisji.

  Lumenami określa się zdolność źródła światła do oświetlenia przestrzeni i jednostka ta uwzględnia całe promieniowanie emitowane przez diodę LED we wszystkich kierunkach.

 • 4

  Czy światło białe diod LED dostępne jest tylko w jednej odmianie bieli?

   
  NIE. Diody LED dostępne są w szerokim zakresie temperatur barwowych – od tych odpowiadających światłu klasycznej żarówki żarnikowej o bardzo ciepłej barwie (2700 K), poprzez barwę światła halogenu (3000 K), idealną biel odpowiadającą światłu słonecznemu (4500 K), po chłodne (6000 K) i bardzo zimne 10 000 K światło charakterystyczne dla lamp fluorescencyjnych.